Jubileusz 90-cio lecia OSP Kupientyn

Szacownego wieku doczekała się jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Kupientynie. W 2014 roku obchodzi bowiem ona swoje 90-lecie. 20 września z tej okazji odbyła się impreza „Strażak w akcji i zabawie”. Tego dnia świętowała jednostka stanowiąca ewenement w skali całego kraju – pierwsza w Polsce związana z ratownictwem wodnym, która została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

Wraz z jubilatką świętowali zaproszeni goście: druh Stefan Todorski  – Wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP Województwa Mazowieckiego, druh Leszek Iwaniuk – Starosta Sokołowski, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP Powiatu Sokołowskiego, st. bryg. Tomasz Wilk – Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Sokołowie Podlaskim, druh Jan Jesionowski – Prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP Gminy Sabnie, druh Edward Benedykciuk – komendant Gminny OSP Gminy Sabnie, a także członkowie zarządu ZOSP RP Gminy Sabnie oraz druhowie strażacy.

Wśród gości znalazł się także Wójt Gminy Sabnie Ireneusz Piotr Wyszyński oraz Ksiądz Dziekan Dekanatu Sokołowskiego prałat Andrzej Krupa.

Wspólne świętowanie rozpoczęto Mszą świętą. Ksiądz Dziekan wygłosił kazanie, w którym mówił o wielkiej wartości służby strażackiej. Zauważył, że ich służba cieszy się wciąż ogromnym szacunkiem w społeczeństwie. Podkreślił, że prawego strażaka powinna cechować odwaga, dyscyplina, zaangażowanie społeczne, duma z przynależności do straży i szacunek do noszonego munduru.

Po zakończonej mszy w stronę kupientyńskiej jednostki popłynęło wiele życzeń zarówno od władz strażackich wyższego szczebla, jak i samorządowych. O tym, że upływające 90 lat jej istnienia było czasem stałego rozwoju drużyny, często wbrew niesprzyjającym okolicznościom, świadczył krótki zarys historii straży w Kupientynie, przedstawiony przez obecnego jej prezesa druha Wacława Mikołajczuka.

Strażakom tworzącym historię jednostki przyznano za ofiarną służbę medale oraz odznaczenia:

Złoty medal za zasługi dla pożarnictwa
1. Kalisiak Albin
2. Mikołajczuk Wacław

Srebrny medal za zasługi dla pożarnictwa
1. Kamonciak Mirosław
2. Kobyliński Zbigniew
3. Sikorski Sławomir

Brązowy medal za zasługi dla pożarnictwa
1. Jacenciuk Sylwester
2. Januszewski Wojciech
3. Laskowski Adam
4. Laskowski Artur
5. Łukasiak Jan
6. Mikołajczuk Zbigniew
7. Piwko Adam
8. Poślada Roman
9. Siemiński Andrzej
10. Stańczuk Czesław

Odznaka Strażak Wzorowy
1. Duch Jacek
2. Duch Marek
3. Elbich Adam
4. Jendrzejewski Artur
5. Jendrzejewski Michał
6. Jówko Marcin
7. Mikołajczuk Piotr
8. Nowotniak Jarosław
9. Nowotniak Mariusz
10. Odowski Artur
11. Odowski Jacek
12. Odowski Marcin
13. Odowski Piotr
14. Osipiak Robert
15. Salach Paweł
16. Salach Tomasz
17. Stosio Jakub
18. Wilk Mariusz
19. Wojewódzki Andrzej
20. Wojewódzki Dariusz

Po oficjalnych uroczystościach odbył się występ zaproszonego zespołu oraz konkursy dla dzieci i młodzieży. Imprezie towarzyszyło wiele atrakcji: pokaz sprzętu strażackiego, dmuchany plac zabaw, malowanie twarzy, zabawy integracyjne dla dzieci.

Więcej zdjęć…

1 komentarz do “Jubileusz 90-cio lecia OSP Kupientyn”

  1. Nie wiem kto przyznawał medale, nominował odznaczonych do medali i odznaczeń. Ale popełnił straszny błąd pomijając dwóch bardzo zasłużonych strażaków ochotników.
    Pomimo młodego wieku pamiętam że najbardziej zasłużony strażak to Mieczysław Skolimowski, oraz kolejny Eugeniusz Nowotniak. Im bez dwóch zdań należy się najwyższe odznaczenie. Skoro daliście tym siedzącym na codzień pod sklepem którzy są w stanie gasić tylko własne pragnienie, powinniście się teraz wstydzić i oficjalnie przeprosić tych zapomnianych. Bo to wstyd i hańba.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Skip to content