Dobra zabawa i edukacja, czyli „Trzy odsłony ziemniaka – warsztaty kulinarno-edukacyjne dla Seniorów.

Już po raz kolejny Seniorzy z Gminy Sabnie oraz zaproszeni Goście mogli uczestniczyć w warsztatach kulinarno-edukacyjnych, które miały miejsce 31 września br. w świetlicy OSP w Hołowienkach.
 
Projekt został zrealizowany w ramach akcji „BONY DLA SENIORA II”, dzięki wsparciu finansowemu Stowarzyszenia „Radomskie Centrum Przedsiębiorczości” oraz Mazowieckiego Centrum Pomocy Społecznej, a także wsparciu merytorycznemu nieformalnej grupy – Klubu Seniora :”Cetynianki i Jaćwingowie” oraz Koła Gospodyń Wiejskich w Hołowienkach.
 
W wydarzeniu wzięło udział ponad 30 osób, w tym zaproszeni goście z Koła Gospodyń Wiejskich w Sikorach (Gmina Bielany) oraz Pan M. Pietrzak, znany pisarz, poeta i regionalista z Sokołowa Podlaskiego. Wśród uczestników nie zabrakło super Seniorki – Pani Jadwigi Romaniuk z Hołowienek, która pomagała w kuchni przygotować ziemniaki, bo to warzywo było bohaterem całego spotkania.
 
Koł

o Gospodyń Wiejskich w Sikorach przygotowało kosz ziemniakami ze swojej gminy oraz piękny stroik.

 
Uroczystego otwarcia warsztatów dokonali: Wójt Gminy Sabnie – Ireneusz Piotr Wyszyński oraz Barbara Tekieli – koordynator Klubu Seniora. Jak wspomniał Pan Wójt tradycje uprawy ziemniaka w Gminie Sabnie sięgają kilkudziesięciu lat. Warto je podtrzymywać i kultywować dobre przykłady najstarszych mieszkańców Gminy Sabnie oraz Gminy Bielany, z którą na pewno będzie kontynuowany projekt kulinarny. Cieszy mnie to – dodał, że oba KGW udowodniły, że stać je na pokazanie się od najlepszej strony. Podkreślił też jak duże znaczenie miały ziemniaki w kuchni i pracach rolników wraz ze zmieniającymi się porami roku. Pan Wójt odwołał się do wiersza „Ziemniaczki” Pani Bogumiły Małkińskiej z Hołowienek, napisanego specjalnie na tę okoliczność.
 
Jak podkreśliła Danuta Stpiczyńska – ekspert kulinarny nadzorujący gotowanie ogromnego gara zupy ziemniaczanej – „Ziemniaki były wykorzystywane do wielu prostych, tradycyjnych dań, bo tereny gminy były ubogie i niewielu mieszkańców stać było na wyszukane potrawy. Od wielu lat na Mazowszu i Podlasiu organizowane są konkursy kulinarne, w czasie których nasze gospodynie pokazują różnorodne sposoby wykorzystania ziemniaka”.
 
W programie znalazły się warsztaty kulinarne, w czasie których gospodynie z obu KGW wyczarowały wspaniałe dania, a ich różnorodność i smak nie miały sobie równych. Po raz pierwszy niektórzy degustowali sernik oraz pączki z ziemniakami, a prawdziwym hitem były trufle z ziemniaków z bakaliami, przygotowane według przepisu z książki Joanny Jakubiuk „Ziemniak. Wszystko czego nie wiecie o ziemniakach i 60 genialnych przepisów”. Dania nawiązywały także do kuchni śląskiej, bo przygotowano m.in. kluski śląskie z sosem mięsnym, ale też tradycyjnej kuchni gminy – wigilijna sałatka śledziowa z ziemniakami z surówką z białej kapusty przygotowana przez Panią Bogumiłę Małkińska podbiła serca uczestników spotkania. Naj-bardziej niezwykłym daniem były tradycyjne peruwiańskie ziemniaki faszerowane specjalnym nadzieniem z mięsa wołowego czyli papa rellena, których przepis sięga XIX wieku, popularne w Ameryce Południowej.
 
W czasie spotkania nie zabrakło też edukacji, bo uczestnicy mieli okazję poznać słowo ziemniak w kilkunastu językach, w tym po japońsku, koreańsku, francusku i hiszpańsku.
 
Dziennikarka kulinarna Elżbieta Tomczyk-Miczka zabrała uczestników spotkania w podróż do Peru, w czasie której poznaliśmy kraj słynący z 380 odmian ziemniaka, bogatą kuchnię peruwiańska, a także atrakcje turystyczne. Jej prezentacja „Wielka historia małego ziemniaka” wzbudziła ogromne zainteresowanie, podobnie jak opowieści o osobliwościach kuchni Ameryki Południowej.
 
Dużym wydarzeniem było odczytanie wiersza „Ziemniaczki” , nawiązującego do tradycji Gminy Sabnie oraz wspólne odśpiewanie „Ody do ziemniaka” według słów znanej artystki, poetki i Seniorki Sokołowskiej, urodzonej w Tchórznicy – Pani Danuty Kalinowskiej.
 
Na zakończenie wydarzenia, Wójt Gmina Sabnie wręczył naszym Gościom upominki, a dzieci oraz Członkinie KGW w Hołowienkach biorące aktywny udział w warsztatach otrzymały gadżety ufundowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, Gminę Sabnie, Alior Bank oraz Klub Seniora „Cetynianki i Jaćwingowie”.
 
Impreza odbyła się dzięki pomocy i zaangażowaniu KGW w Hołowienkach, KGW w Sikorach, a także Pracowników Urzędu Gminy Sabnie oraz Pani Elżbiety Lewczuk z Zembrowa.

Dodaj komentarz

Skip to content