Dzień Ziemi u maluchów z Przedszkola w Zembrowie

Od 2010 roku z inicjatywy ONZ Międzynarodowy Dzień Ziemi obchodzi się w 192 krajach świata, by działać na rzecz poprawy jakości życia na planecie. To największe na świecie ekologiczne święto promuje postawy związane z ochroną klimatu, dbania o środowisko naturalne i gospodarnością eksploatacji planety. Światowy Dzień Ziemi wymyślono po to, by miliardy ludzi pochyliły się nad losem planety, na której żyją. Moment ekologicznej refleksji ma nas uchronić przed popełnianiem kolejnych błędów.  W Dniu Ziemi na całym świecie tysiące stowarzyszeń ekologicznych organizuje manifestacje, konferencje, pokazy i akcje na rzecz środowiska naturalnego. Celem jest uświadomienie problemów związanych ze zmianami klimatu, przeludnieniem, wymieraniem gatunków czy brakiem wody. Pomysłodawcą Dnia Ziemi był amerykański senator Gaylord Nelson .

Już od najmłodszych lat w przedszkolu zachęcajmy dzieci do dbania o Ziemię na co dzień, poprzez wykształcanie codziennych nawyków proekologicznych , promujmy  zachowania proekologiczne w środowisku lokalnym, angażujmy dzieci w przekazywanie wiadomości rodzicom. Dzisiejszy dzień to podsumowanie całego tygodnia pracy z dziećmi, kiedy  rozmawialiśmy o konieczności ochrony środowiska, oszczędzaniu wody, energii, segregowaniu śmieci oraz o właściwym zachowaniu na łonie natury. W domach wraz z rodzicami dzieci przygotowywały się do prezentacji mody śmieciowej.

Wcześniej dzieci z naszego przedszkola założyły na parapecie ekologiczny ogródek, czyli hodowlę: rzeżuchy, szczypiorku i pietruszki. Podczas zajęć z okazji obchodów Dnia Ziemi wykonały plakat „Czysta Planeta” zaśpiewały wcześniej poznaną  piosenkę „Święto Ziemi” oraz bawiły się w zanieczyszczaną planetę przez kominy. Uczyły się segregowania śmieci do pojemników. Poznały też ciekawą opowieść Pani Ziemi:

„W dawnych, bardzo dawnych czasach, wciąż się uśmiechałam żadnych trosk i kłopotów na głowie nie miałam. Wszystkie drzewa i kwiaty w przyjaźni wielkiej żyły, świeżymi, pięknymi kolorami moje oczy cieszyły. Praprzodkowie wasi z przyrodą w zgodzie żyli, świeżym powietrzem i czystą wodą codziennie cieszyli. O porządek i czystość na swej planecie dbali. Odpadki i śmieci w dołki zakopywali. Przeminęły lata, przybyło więcej ludzi, miast i wiosek. Wycinano lasy, by budować domy, aby ludzie w nich mogli przed zimnem się schronić. Budowano fabryki z wysokimi kominami, z których nieczystości wylewano do rzek kanałami. Zatruto mój świat podwodny tymi brudami, a pozostałe w nim życie patrzy smutnymi oczami. Z wysokich kominów dym szary kłębami wylatuje, aż biedny ptak zbłąkany ucieczką ratuje. Jednak są ludzie, którzy w tym świecie niezbyt dobrze się czują, gdy po ulicach wśród spalin i hałasu spacerują. Gdy zabraknie powietrza, wody, roślin na ziemi, kula ziemska w jedną pustynię się zmieni. Zginą ryby i ptaki, drzewa, zwierzęta zginą. Ratujmy więc ziemię póki jeszcze możemy, bo gdy ją zniszczymy -to sami zginiemy!”

Dodaj komentarz

Skip to content