Dzień hiszpański w Zembrowie

20.01.2014 r. w naszym przedszkolu już od samego rana słychać było hiszpańskie rytmy. Przychodzące do przedszkola maluchy witała scenografia w sali gimnastycznej, przybliżająca dzieciom Hiszpanię. Dzieci poprzebierane w stroje z gorącego kraju wyruszyły na wyprawę po Hiszpanii. Poznały położenie geograficzne tego kraju na mapie, poznały flagę, stolicę, dowiedziały się o panującej rodzinie królewskiej. Wszyscy odczuli gorący klimat Hiszpanii i mogli posmakować owoców cytrusowych, które tam rosną, napić się soku pomidorowego oraz posmakować tradycyjnych potraw hiszpańskich.

Gorący klimat tego kraju nie tylko wiąże się z pogodą, ale i gorącym flamenco. Dzieci przez wiele dni uczyły się układów tanecznych do utworu „Marsz torreadorów” z wykorzystaniem rekwizytów, bo Hiszpania nierozerwalnie wiąże się z corridą. Wysłuchały również treści utworu o walce byków pt. ”Byczek Fernando”.

Piękna Hiszpanka musi zatańczyć z wachlarzem przy akompaniamencie gitary. Zaprezentowaliśmy się z tymi rekwizytami do piosenki pt.” Desperado”.

Kolejnym zadaniem było odgadnięcie zagadki o ZORRO, z którą nie było żadnego problemu, ponieważ dzieci kilka dni wcześniej obejrzały fragmenty filmu. Podobnie jak Robin Hood, Zorro bronił pokrzywdzonych ratując ich z opresji. Czynił szpadą znak Z po dokonaniu sprawiedliwości. Podróżując po Hiszpanii, natknęliśmy się na tę tajemniczą postać, stanowiącą element dekoracji, ukrywającą się pod czarną maską i ściskającą szpadę w dłoni. Wiemy, że Zorro-znaczy lis.

Nauczyliśmy się też pląsu „Zorro”.

Wyprawa do Hiszpanii trwała cały dzień. Zbieraliśmy pomarańcze w drużynach, zorganizowaliśmy sobie święto „La Tomatina”- czyli obrzucanie się dojrzałymi pomidorami, wykorzystując małe czerwone baloniki, wysłuchaliśmy śpiewu flamenco, który jest wołaniem z głębi duszy-wyrażający smutek, miłość, ból i nienawiść. Bardzo szybko nauczyliśmy się hiszpańskiego pląsu pt. ”Żabka”. Pamiętamy, że słowo amigo oznacza – przyjaciel.

Hiszpania leży na Półwyspie Iberyjskim, który jest położony między Morzem Śródziemnym, a Oceanem Atlantyckim. Od Afryki oddziela go wąska Cieśnina Gibraltarska.

Dodaj komentarz

Skip to content