Wypalanie traw jest niebezpieczne i niedozwolone!

sabnie.plUrząd Gminy Sabnie przypomina, że wypalanie traw, łąk, nieużytków jest w Polsce zabronione. Sprawcy podpalenia grozi za to kara grzywny do 5 tys. zł., a w przypadku wywołania pożaru stanowiącego zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi oraz  spowodowanie dużych strat materialnych- także kara pozbawienia wolności nawet do 10 lat.

Ponadto Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa może ukarać rolnika poprzez nałożenie dotkliwej kary finansowej. Zakaz wypalenia traw wynika z konieczności przestrzegania norm tzw. dobrej kultury rolnej przez rolników ubiegających się m.in. dopłaty bezpośrednie. Rolnikowi, który nie przestrzega tych norm, grozi zmniejszenie należnej wysokości wszystkich rodzajów płatności o 3 proc. Kara może być podwyższona, gdy rolnikowi zostanie np. udowodnione celowe wypalanie traw, bo wtedy ARiMR może obniżyć każdy z rodzajów płatności o 20 proc., a w zupełnie skrajnych przypadkach stwierdzenia uporczywego wypalania traw  Agencja może pozbawić rolnika całej kwoty płatności obszarowych za dany rok.

Prezentację obrazująca skalę problemu znajdziecie Państwo na stronie www.mazowieckie.pl w zakładce „STOP Wypalaniu traw na Mazowszu”.

Link do prezentacji

Dodaj komentarz

Skip to content