Podróże przez kontynenty w przedszkolu w Zembrowie

Na zajęciach w dniu 13.04.2012 r. wybraliśmy się do malowniczego państwa w Azji -„Kraju kwitnącej wiśni” –Japonii ,aby poznać kulturę i zwyczaje tamtejszych ludzi.

W specjalnie na tę okazję przygotowanej scenerii w odświętnych kimonach przy dźwiękach melodii japońskich obejrzeliśmy teatrzyk cieni „Mały wachlarz”.

Następnie dzieci dowiedziały się o zwyczajach panujących w japońskich domach i zgodnie z tymi zasadami zdjęliśmy buty, które zostawiliśmy skierowane noskami w kierunku drzwi i usiedliśmy na poduszkach .Dowiedzieliśmy się o tym jak wygląda dzień japońskiego dziecka, jakie są zwyczaje i obowiązki maluchów oraz jak tam dzieci spędzają swój wolny czas.

Potem próbowaliśmy jeść ryż pałeczkami .Okazało się ,że to jest prawdziwa lekcja wytrwałości i cierpliwości podobnie jak sztuka składania papieru-  origami.

Dzieci japońskie mają swoje ulubione zabawki i zabawy podobnie jak my. Wykonaliśmy zabawkę –kendamę ,lecz z uwagi na dzieci 3-4 letnie w naszej grupie zastąpiliśmy łyżkę plastikowym kubkiem do którego zawiązaliśmy sznurek z drewnianą kulką .Zabawka wszystkim się bardzo podobała i wielu z nas udało się trafić kuleczką w kubek.

Chłopcy nosili ryż na swoich mieczach dziewczynkom, a one po trzęsieniu ziemi  ,jakie właśnie nawiedziło Japonię musiały oddzielać ryż od kaszy ,aby móc ugotować posiłek.

Poznaliśmy kilka najważniejszych świąt-festiwali obchodzonych w tym kraju np. :Festiwal Śniegu .Dzieci lepiły z białej plasteliny figurki lodowe.

Z okazji Święta Shichigosan ( trzy-pięć-siedem) obchodzonego tam 15 listopada.Dzieci pozowały do zdjęć. Kartonowe rysunki strojów chłopca i dziewczynki ,miecze oraz żurawia japońskiego-symbol szczęścia oraz motylki techniką origami wykonały 3 mamusie dzieci z mojej grupy. W Japonii tego dnia rodzice modlą się za pomyślność swoich dzieci .Jubilaci to chłopcy w wieku trzech i pięciu lat oraz dziewczynki w wieku trzech i siedmiu lat(stąd nazwa święta).Te właśnie liczby uważane są za szczęśliwe w tym kraju.

Kolejne święto to „Obon” czyli Święto Zmarłych .Dziewczynki zatańczyły z tej okazji taniec z wachlarzami ,a chłopcy taniec z mieczami z elementami walki. Niestety zabrakło nam czasu ,aby wykonać lampiony.

Ostatnim świętem jakie poznaliśmy był Kurama no hi matsuri -czyli Festiwal Ognia. Obchodzone jest ono w miejscowości  Kurama w miesiącu październiku, które wieńczy parada ogni.

Na koniec mamusie przygotowały nam „Obento” czyli danie z ryżu z warzywami.Nasze było w kształcie ryby .Obento w Japonii szykują mamusie swoim dzieciom do szkoły .Są to prawdziwe podobnie jak nasze na zdjęciach dzieła sztuki.

W dniu 8.05.2012 r. odbyliśmy podróż do Afryki .Wybraliśmy się płynąc tratwą, ale zanim tam dotarliśmy musieliśmy pokonać wiele przeszkód oraz mnóstwo grożnych i dzikich zwierząt. Małe Murzynki wysłuchały opowieści ruchowej pt: „Bajki o Murzynku, który chciał zobaczyć lwa”. W zabawie pantomimicznej zwiedzaliśmy dżunglę oraz wysłuchaliśmy dużo ciekawostek o Afrykanach. Bawiliśmy się w karawanę oraz wykonaliśmy murzyński taniec z grzechotkami. Śpiewaliśmy piosenkę z pokazywaniem „Murzynek malutki”, wysłuchaliśmy opowiadania o królestwie Aszanti, po których każde dziecko zasiadło na tronie trzymając berło i pierścień. Mogliśmy przez chwile poczuć się cudownie i wyjątkowo. Nauczyliśmy się też hymnu. Dzieci próbowały odpowiedzieć na pytanie Z czym kojarzy się im Afryka? po obejrzeniu prezentacji multimedialnej.

Cudowne kolorowe stroje, dekoracje, charakteryzacja sprawiły, że mogliśmy się przenieść i poczuć klimat tego kontynentu. Mam nadzieję, że dzieci i rodzice którzy uczestniczyli i pomagali przy organizacji na długo zapamiętają tez dzień. Składam im podziękowania za pomoc i przygotowanie poczęstunku  w tym dniu.

Kolejna wyprawa to Ameryka i Indianie – już wkrótce.

Alina Goworek

Dodaj komentarz

Skip to content