Mikołajki w Przedszkolu w Zembrowie

W miesiącu grudniu dzieci w wielu krajach świata, częściej niż w innych miesiącach otrzymują prezenty.

U nas również dzieci szóstego grudnia znajdują pod poduszką, w skarpecie czy w innej formie upragniony upominek. Może są to tylko słodycze, albo jeszcze coś innego, co sprawia radość, o czym dziecko marzyło lub nawet nie myślało, ale co zawsze wywołuje wiele wzruszeń i przeżyć długo pamiętanych. Uczucia towarzyszące zazwyczaj takim sytuacjom, wpływają pozytywnie na osobowość dziecka. Podnoszą jego poczucie bezpieczeństwa, zadowolenia, sprzyjają rozwojowi pozytywnych uczuć, postaw rodzinnych i społecznych. Dziecko czuje, że jest kochane, zaś ktoś bliski cieszy się jego radością – tworząc niepowtarzalny klimat tego dnia.

Znaczenie takich sytuacji jest ogromne. Pragnąc radości dzieci, obdarowujemy je z różnych powodów także i w przedszkolu. Taką okazją są urodziny, imieniny dziecka, Międzynarodowy Dzień Dziecka jak i również Dzień Świętego Mikołaja. Ma to tym większe znaczenie, gdy weźmiemy pod uwagę fakt, że nie wszystkie dzieci mają taką przyjemność domu rodzinnym.

Tak, więc w grudniu przygotowujemy w przedszkolu  upominki dla dzieci z okazji „mikołajek”. Jest to na pewno cenna tradycja. Cudownie jest wierzyć, że to sam Święty Mikołaj przynosi nam prezenty.

Dzieci młodsze i starsze „wierzą” czy „nie wierzą”, piszą do niego najpiękniejsze, najbardziej staranne listy. Każde z nich dba, by w liście nie zapomnieć o wymienieniu swoich największych marzeń – zabawek, przedmiotów, na których najbardziej im zależy.

Głównym celem zabawy Mikołajkowej było:

– pielęgnowanie zwyczajów mikołajkowych
– przybliżenie dzieciom postaci Mikołaja
– rozwijanie umiejętności wypowiadania się na forum grupy na temat opowiadania
– rozwijanie koordynacji ruchowo – słuchowej
– wyrabianie umiejętności rozpoznawania przedmiotów poprzez dotyk
– doskonalenie sprawności manualnych
– rozwijanie umiejętności współdziałania w zabawach

Alina Goworek

Dodaj komentarz

Skip to content