Andrzejki w przedszkolu w Zembrowie

Są różne sposoby, żeby dowiedzieć się, co nas czeka w przyszłości. Można pójść do wróżki, która ma czarnego kota i szklaną kulę. Można zapytać Cyganki, która wróży z kart i ręki. Można też wróżyć sobie samemu, ale trzeba to robić w czasie niezwykłym. Do dzisiaj przetrwała  tradycja andrzejkowa, będąca jedynie zabawą połączoną ze wspólnymi wróżbami.

Andrzejki to wieczór wróżb. Wtedy to dziewczynki, a nawet chłopcy, chcą dowiedzieć się o swoim przyszłym losie. Zwyczaj wróżenia  znany jest od bardzo dawna. Pamiętajmy jednak, że wróżba to zabawa i nie należy traktować jej poważnie, chociaż nie jest wykluczone , że może się spełnić.

W naszym przedszkolu nie brakuje okazji do wspólnej zabawy . I tak 27 listopada 2015 r, obie z grup przedszkolnych obchodziły „Andrzejki”. Stosowne rekwizyty oraz dekoracje wywołały nastrój sprzyjający przepowiedniom. Nie zabrakło najbardziej popularnych wróżb. Dzieci poznały znaczenie kolorów, magicznych przedmiotów i liczb.
Wróżby przeplatane były pląsami i tańcami przy muzyce.

Obecnie „Andrzejki” są wesołym spotkaniem towarzyskim ,wspaniałą zabawą ,dostarczającą wielu przeżyć i emocji. Są one jednak okazją do rozbudzenia w dzieciach ciekawości i chęci poznawania naszej ludowej tradycji.

Alina Goworek

Dodaj komentarz

Skip to content