Spotkanie warsztatowe z twórczynią ludową w Przedszkolu w Zembrowie

28.03.2015 r.w Przedszkolu w Zembrowie gościliśmy panią Ewę Mitowską – twórczynię ludową z naszego regionu. Serdecznie dziękujemy za przeprowadzenie zajęć warsztatowych z dziećmi oraz przybliżenie tradycji. Dzieci wykonywały pisanki woskiem malowane.

Choć zmieniły się czasy i dziś śniadanie wielkanocne  nie wygląda tak jak w dawnych polskich dworach wiele z tradycji przetrwało do dziś. Nadal dzielimy się jajkiem staropolskim obyczajem życząc sobie szczęścia i pomyślności, ciesząc się wzajemną bliskością. Na naszych stołach goszczą palemki, pisanki, bukszpan, baranek cukrowy, szynka oraz jajka podawane na różne sposoby.

Najstarszą pisankę polską jaką znaleziono podczas wykopalisk archeologicznych  w Opolu  była  z okresu X wieku czyli wtedy, kiedy powstało państwo polskie. Znajdowała się ona w pobliżu gospodarstwa domowego, dlatego archeolodzy przypuszczali, że to była ofiara złożona bóstwom domowym.

Obecnie pisanki najczęściej kupujemy. Rzadko zasiadamy by własnoręcznie wspólnie z domownikami je wykonać  być może dlatego utraciły one swoją magiczną moc, a może to my przestaliśmy wierzyć w ich magiczną siłę.

Alina Goworek

Dodaj komentarz

Skip to content