Szkoła w ruchu

Szkoła w ruchu

Rok „Szkoły w ruchu”
Akcja „Ćwiczyć każdy może”

Obszar 5. Pozalekcyjne zajęcia sportowe

Uczniowie Publicznego Gimnazjum i Publicznej Szkoły Podstawowej im. Heleny Mniszek w ramach akcji „Ćwiczyć każdy może” regularnie uczestniczyli w zajęciach sportowych organizowanych w ramach UKS Sabnie.

Podczas tych zajęć aktywnie i z pasją rozwijali swoje talenty sportowe w różnych dyscyplinach sportowych a szczególnie w tenisie stołowym. Dzięki ich wiedzy i umiejętnościom szkoła podjęła się organizacji Mistrzostw Powiatu Sokołowskiego Szkół Podstawowych i Gimnazjalnych w tej dyscyplinie. Uczniowie przygotowali zawody, sprawowali na nich funkcje sędziów jak i sami brali czynny udział.

Ich praca zaowocowała sukcesami sportowymi podczas Powiatowych Igrzysk Młodzieży Szkolnej gdzie 3z4 reprezentacje szkoły (gimnazja) dziewcząt i chłopców zajęły miejsca na podium promowane awansem do finału rejonowego w tej dyscyplinie.

http://www.zssabnie.pl/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=213&mode=thread&order=0&thold=0
http://zssabnie.pl/galeria/thumbnails.php?album=323
http://zssabnie.pl/galeria/thumbnails.php?album=333

Reprezentacja brała też udział w Turnieju Tenisa Stołowego o Puchar Starosty Powiatu Sokołowskiego gdzie zawodnicy kończyli rywalizację na podium czego konsekwencją było 3 miejsce w klasyfikacji drużynowej.

http://www.gazetapodlasia.pl/sport/7677-xvi-powiatowy-turniej-o-puchar-starosty-sokolowskiego.html

Dzięki zaangażowaniu pracowników Szkoły Podstawowej im. Heleny Mniszek w ostatnich dniach marca przeprowadzono Gminne Igrzyska Dzieci klas I-III w grach i zabawach sportowych w  ramach akcji „Ćwiczyć każdy może.”. Zaproszono na nie uczniów z sąsiednich szkół podstawowych w Niecieczy i Zembrowie wraz z opiekunami. Dzieci bawiły się w sali gimnastycznej Gimnazjum pod okiem opiekunów a ich zaangażowanie w zabawę przypominało prawdziwe zawody sportowe. Po grach i zabawach organizatorzy zapewnili wszystkim uczestnikom Igrzysk ciepły obiad oraz napój w celu odzyskania utraconych sił. Dzieciom tak bardzo się spodobało że wyraziły chęć do uczestniczenia w kolejnych takich Igrzyskach.

http://nwg.pl/2014/03/30/gminne-igrzyska-rekreacyjne-w-sabniach/
http://zssabnie.pl/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=221&mode=thread&order=0&thold=0

W podobnych zawodach sportowych organizowanych przez Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sokołowie Podlaskim od kilku już lat cyklicznie uczestniczą dzieci z naszej szkoły. Zawody są podzielone na trzy etapy: w hali sportowej, w basenie i na stadionie L.A.  Igrzyska te przynoszą dzieciom wiele emocji a udział w nich już od najmłodszych lat rozwija potrzebę ruchu, angażuje rodziców którzy przychodzą kibicować i integruje środowisko.

http://www.zssabnie.pl/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=211&mode=thread&order=0&thold=0
http://zssabnie.pl/galeria/thumbnails.php?album=247
http://zssabnie.pl/galeria/thumbnails.php?album=325

Obszar 6. Zajęcia pozaszkolne zorganizowane

Uczniowie naszej szkoły w ramach zajęć oferowanych przez szkołę ćwiczą na obiektach sportowych takich jak: sala gimnastyczna, boiska sportowe, plac zabaw, tereny leśne. Szkoła nie posiada jednak pływalni a mimo to wiedząc jednak jak ważne dla harmonijnego rozwoju dziecka jest pływanie, grupa rodziców inspirowana przez nauczyciela wychowania fizycznego który jest instruktorem pływania, zdecydowała się na skierowanie dzieci na kursy nauki pływania oferowane przez Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sokołowie Podlaskim. Było to działanie przemyślane i konsekwentnie realizowane w czasie wolnym od nauki a podjęta przez rodziców decyzja zaowocowała startem uczniów w Międzyszkolnych Powiatowych zawodach w pływaniu.

http://zssabnie.pl/galeria/thumbnails.php?album=332

Obszar 7. Aktywność w czasie wolnym od nauki

Nauczyciel w szkole może dać dzieciom i młodzieży szansę na realizację ich sportowych pasji. To na zajęciach w szkole uczniowie odkrywają swoje predyspozycje i uzdolnienia w zakresie aktywności fizycznej, które kontynuują w czasie wolnym. Rolą nauczyciela jest pokazywanie rozmaitych możliwości, żeby mogli odkrywać pasje, zainteresowania i talenty. Stosując się do tych myśli w naszej szkole często organizujemy wycieczki i wyjazdy nie do muzeów a właśnie do miejsc  gdzie możemy aktywnie wypocząć. Zapoznajemy uczniów z różnymi formami aktywności ruchowej tak aby każdy chętny mógł znaleźć coś dla siebie. Byliśmy już na lodowisku, basenie, strzelnicy paintbolowej, jeździliśmy rowerami, na łyżwach i pływaliśmy. Mieliśmy okazję strzelać do nauczyciela wf 😉 – co dla niektórych było marzeniem a w najbliższych planach mamy wyjazd rowerowy do kręgielni ,niestety dopiero w kwietniu…L

http://zssabnie.pl/galeria/thumbnails.php?album=317
http://zssabnie.pl/galeria/thumbnails.php?album=304

Obszar 8. Aktywność w gronie rodziny

Aktywność w gronie rodziny to podstawowy sposób rozwijania umiejętności: społecznych, poznawczych, manualnych i wreszcie sportowych. To rodzice są pierwszym wzorem, pierwszymi osobami które dziecko obserwuje i naśladuje. To rodzice jako pierwsi mogą zaszczepić to „coś” które potem może rozwijać nauczycie i trener.  Nauka ta najczęściej dzieje się niejako sama, bo rodzice żyjąc w taki lub inny sposób pokazują dzieciom jak czerpać z otoczenia. Wspólne korzystanie z aktywności fizycznej i zaspokajanie naturalnej ciekawości świata jest czymś co w rodzinie dzieje się niejako „samo”.

W naszej szkole chętnie korzystamy z pomocy rodziców zarówno przy organizacji imprez sportowych jak i wycieczek. Dzięki temu rodzice mogą zaobserwować jak ich pociecha funkcjonuje w grupie, jakie problemy stwarza praca z grupą uczniów a jednocześnie wzmocnić swoje relacje z dzieckiem. Rodzice uczestniczą razem z nami w wycieczkach rowerowych jak i w zawodach sportowych rywalizując ramię w ramię wraz z uczniami. To między innymi dzięki udziałowi rodziców i ich zaangażowaniu jako SKS Sabnie zajęliśmy 3 miejsce w Turnieju Tenisa Stołowego o Puchar Starosty Sokołowskiego. To dzięki zaangażowaniu rodziców szkoła pozyskała komplet kamizelek odblaskowych które są wykorzystywane przy wyjściach poza teren szkoły jak i podczas wycieczek rowerowych gdzie rodzice wspierają nas pomocą w opiece nad dziećmi.

Korzystając z wspólnej pracy nad kształtowaniem charakteru dzieci, nauczyciel może rodziców zachęcić do aktywnego uczestnictwa w rekreacji jak i wskazać miejsca do jej prowadzenia.

http://zssabnie.pl/galeria/thumbnails.php?album=337

http://zssabnie.pl/galeria/displayimage.php?album=random&cat=12&pos=-5738

Obszar 9. Aktywny wypoczynek

Wypoczynek dzieci i młodzieży organizowany jest w czasie wolnym od zajęć szklonych, np. w wakacje lub ferie zimowe w formie obozów lub kolonii. Powinien być świadomym działaniem zmierzającym do poprawy zdrowia, kondycji fizycznej i pomaga rozwijać różnego rodzaju zainteresowania i pasje, zgodnie z potrzebami dzieci i młodzieży. Wypoczynek uzupełnia pracę szkoły, pomaga zdobywać doświadczenia.

Od kilku lat nasza szkoła przy pomocy Gminy Sabnie organizuje letni obóz wypoczynkowy w rożnych miejscach naszego pięknego kraju. W ostatnie wakacje nasza młodzież wypoczywała podczas Wakacyjnego Obozu Edukacyjnego w Serwach k. Augustowa nad j. Serwy. Wypoczynek odbywał się w pełni wyposażonym ośrodku nad brzegiem malowniczego jeziora, dzięki czemu dzieci aktywnie spędzały czas podczas gier i zabaw na boiskach, plaży i w lesie podczas gier terenowych. Koloniści korzystali z wycieczek rowerowych, sali dyskotekowej, kajaków wodnych i rowerków wodnych. Grali w piłkę nożną, siatkową, koszykówkę , tenisa , badmintona, tańczyli, uprawiali aerobic, bawili się w podchody i bieg rodzinek oraz tzw. Ślimaka. Ich wypoczynek był od rana do zmierzchu wypełniony różnymi formami ruchu gdzie każdy znalazł coś dla siebie. Przy tak atrakcyjnych formach spędzania czasu jakie zaoferowano dzieciom dzięki zatrudnieniu wykwalifikowanej kadry, mało kto miał chęć wracać do domu;)

http://sabnie.pl/?s=lubi%C4%99+szko%C5%82e+zdj%C4%99cia
http://sabnie.pl/zdjecia/wakacyjny-oboz-edukacyjny-w-ramach-projektu-wyrownywanie-szans-edukacyjnych-uczniow-z-terenu-gminy-sabnie/

Dodaj komentarz

Skip to content