Europejski Rok Obywateli w Przedszkolu w Zembrowie

SzwecjaZajęcia o Szwecji zostały przeprowadzone dnia 21.10.2013r.w ramach innowacji pedagogicznej realizowanej w tym roku przez Zespół Szkół i Przedszkoli w Sabniach w związku z Europejskim Rokiem Obywateli. Maluchy już wiedzą, że Unia to znaczy połączenie i związek państw.

Szwecja to kraj leżący na północy Europy słynący z pięknych lasów i jezior. Stolica – Sztokholm rozciąga się na czternastu wyspach. Jest to jeden z niewielu krajów, gdzie domy buduje się w lesie, a pod oknami rosną grzyby.

Można się po tym kraju wybrać na przejażdżkę psim zaprzęgiem, pograć w golfa i łowić ryby w krystalicznie czystych wodach. Ulubionym przysmakiem Szwedów są raki więc dzieci bawiły się w „połowy raków”.

Przed ponad tysiącami lat żyli na tych terenach Wikingowie. Budowali najszybsze statki na świecie. Wyruszali nimi we wszystkie strony świata, by plądrować inne kraje. Wyskakujący na ląd Wikingowie z wyciągniętymi mieczami i tarczami budzili strach i przerażenie.

Tego dnia chłopcy byli przebrani w stroje Wikingów, a dekoracją do zajęć był statek w kształcie  smoka .Dumnie wymachiwali mieczami słuchając pieśni Wikingów.

W Szwecji jest wiele ważnych świąt związanych z porami roku. W grudniu ,tak jak w wielu innych krajach północnej Europy obchodzi się Dzień Świętej Łucji – patronki ociemniałych zwanym „Świętem Światła. Jest to bardzo radosne święto. Wieczorami po ulicach chodzą procesje – młode dziewczęta z wiankami na głowach, którym przewodzi dziewczyna w koronie ze świec.

Dziewczynki z mojej grupy ubrane były w białe sukienki z czerwonymi szarfami oraz wianuszkami ze świec na głowach. Towarzyszyła im  melodia „Sankta  Lucija”.

W podróż po Szwecji zaprosiłam dzieci jako Pipi Langstrump -bohaterka książki Astrid Lingren, która mieszkała wraz ze swym koniem i małpką w willi „Śmiesznotka”.

Zapoznałam dzieci w wynalazkami techniki dokonanymi przez ludzi z tego kraju np. zamek błyskawiczny, myszka do komputera, rozrusznik serca, samochody Volvo i Scania, telefon komórkowy Sonny Ericsson szwedzki stół.

Po obejrzeniu krótkiego filmu z opowieści biblijnych dla dzieci pt. „Św. Łucja” dzieci  pomagały piec mamusiom bułeczki, które w dniu św.Łucji są zjadane w domach, zaprasza się też na nie znajomych .

Dziękuję  pani Anecie – naszej wolontariuszce oraz obecnym  mamom za pomoc w realizacji zajęcia.

Alina Goworek

Dodaj komentarz

Skip to content