Spotkanie w sprawie Zbiornika Niewiadoma

W dniu 29.05.2019 roku w urzędzie gminy Wójt Gminy Sabnie Ireneusz Piotr Wyszyński gościł przedstawicieli Okręgu Mazowieckiego Polskiego Związku Wędkarskiego, Wicestarostę Sokołowskiego Ryszarda Domańskiego, Zastępcę Komendanta Powiatowego Policji w Sokołowie Podlaskim podinsp. Marka Żero oraz przedstawicieli Sztabu Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Sokołowie Podlaskim. Zebranie zostało zorganizowane w związku z bezprawnym blokowaniem przez Koła PZW z Sokołowa Podlaskiego – nr 130 „Miasto” oraz nr 42 przy Komendzie Powiatowej Policji w Sokołowie Podlaskim akcji ograniczenia pogłowia ryb karpiowatych w zbiorniku Niewiadoma.

Obecni na spotkaniu jednomyślnie zgodzili się, że widmo ponownej katastrofy ekologicznej jest bardzo prawdopodobne. Przypominamy, że w 2018 r. w zalewie doszło do masowych śnięć około 8 ton karasi srebrzystych. Akcja opanowywania tej sytuacji kryzysowej kosztowała w sumie kilkadziesiąt tys. PLN. Należy zatem podjąć kroki mające na celu zmniejszenie ryzyka podobnych katastrof. Rozwiązanie jest niestety tylko jedno. W opinii naukowej sporządzonej w zeszłym roku jednoznacznie zalecono redukcję pogłowia ryb karpiowatych, które w zbiorniku Niewiadoma mają wręcz znakomite warunki do rozwoju i w efekcie ich populacja rozrasta się zbyt szybko. Ich ogromne zagęszczenie może w sprzyjających warunkach doprowadzać do tragedii podobnych do tej z 2018 r. Lokalna społeczność wędkarska niestety nie wykazuje zrozumienia powagi sytuacji i chęci współpracy. Nagonka medialna powiązana z bezpośrednimi groźbami jest tutaj na porządku dziennym, co jest jawnym łamaniem obowiązującego prawa. Ze strony Okręgu Mazowieckiego istnieje jednak ogromna chęć porozumienia. Jest możliwość odstąpienia od zleconych w/w opinią naukową odłowów regulacyjnych. Niesie to jednak ogromne zagrożenie powtórzenia się masowych śnięć i w efekcie gigantycznych kosztów opanowywania kolejnej sytuacji kryzysowej. Ktoś będzie musiał je ponieść. Ustalono, że w przypadku notarialnej deklaracji pokrycia przez koła PZW nr 130 i 42 z terenu Sokołowa Podlaskiego kosztów wystąpienia ewentualnych śnięć w zbiorniku, obejmujących zbieranie i utylizację padłych ryb, odłowy regulacyjne mogą być zawieszone. Ustalono również, że Okręg Mazowiecki PZW w porozumieniu z Wójtem Gminy Sabnie i Starostwem Powiatowym w Sokołowie Podlaskim przeprowadzi towarzyskie zawody wędkarskie połączone z konferencją prasową dotyczącą problemów występujących w zbiorniku Niewiadoma. Tego typu działanie pomoże w usunięciu określonej ilości ryb karpiowatych ze zbiornika. Przede wszystkim powinno jednak być traktowane jako element uświadomienia lokalnej społeczności w kwestii trudnej sytuacji ekologicznej zbiornika Niewiadoma i konieczności przeprowadzenie w nim odłowów regulacyjnych.

1 komentarz do “Spotkanie w sprawie Zbiornika Niewiadoma”

  1. Autor tekstu jednoznacznie wykazał się jednostroniczością, chwaląc chcęć porozumienia pzw z wędkarzami i chcecią dialogu lecz dlaczego później pisze rozwiązanie jest tylko jedno? Wyłowić wszystko sieciami i uczynić to samo co obecnie znajduje się na mazurskich jeziorach? Na tym chyba nie polega dialog. My was wysluchamy a i tak zrobimy swoje? Jest inne rozwiązanie przy takiej intensywności biało ryby możemy z zbiornika niewiadoma uczynić jednej z najlepszych zbiorników w Polsce pod względem wielkości Ryb drapieżnych. Wystarczy wpuścić go odpowiednią liczbę? Po takim rozwiązaniu i nagłośnieniu że można łowić okazy na miarę rekordów polski pod względem drapieżnika przypadkiem władze nie będą się chwalić takim faktem? Czy nie zaczną zjeżdżać wędkarze z całej Polski?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Skip to content