Dzień Drzewa w Przedszkolu w Zembrowie

Jak wszystkie inne rośliny, drzewa potrzebują liści do życia. To one są fabryką produkującą pokarm dla drzewa. Zawierają substancję zwaną chlorofilem. To on wykorzystuje wodę, światło słoneczne i dwutlenek węgla zawarty w powietrzu do wytwarzania energii.

Liście wytwarzają pokarm wówczas gdy świeci słońce i dni są długie. Kiedy dnie robią się coraz krótsze, brakuje czasu na produkcję jedzenia, a drzewo musi żywić się zapasami. Po to, by nie karmić swoich liści drzewa zrzucają je jesienią. To chlorofil zawarty w roślinach daje im zielony kolor. Jesienią on jednak znika, wtedy uwidaczniają sie inne barwy czyli piękne odcienie żółci, czerwieni, złota. Drzewa wiecznie zielone maja twarde liście nazwane igłami, które mogą przetrwać zimę. Co jakiś czas i one zrzucają swoje igły, ale nie wszystkie jednocześnie.

W piątek „maluchy” zamienione w drzewa bawiły się klonowymi listkami w leśnej scenerii przy piosence pt: „Spadające liście”, lepiły jesienne drzewo z plasteliny. Wiedzą już co mamy z drewna i dlaczego trzeba szanować i sadzić drzewa. Na placu przedszkolnym dzieci kalkowały korę drzew. Święto to maluchy w naszym przedszkolu obchodziły już po raz czwarty.

Alina Goworek

Dodaj komentarz

Skip to content