Na podstawie art. 3 ust. 2 pkt 9 lit d) ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2020 r., poz. 1439 ze zm.) Wójt Gminy Sabnie informuje że, Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, zwany dalej „PSZOK” dla mieszkańców Gminy Sabnie zlokalizowany będzie przy budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Sabniach, Sabnie ul. Główna 67, 08-331 Sabnie i czynny w następujących terminach:
24.04 2021r. (sobota) w godzinach 8:00-14:00,
26.06.2021r., (sobota) w godzinach 8:00-14:00,
16.10.2021r. (sobota) w godzinach 8:00-14:00.
Funkcję PSZOK-u w 2021r. pełnić będzie mobilny kontener (kontenery) na odpady komunalne z podziałem na odpowiednie frakcje odpadów komunalnych.
PSZOK przyjmuje w ramach opłaty za gospodarowanie odpadami, odpady komunalne wytworzone przez mieszkańców Gminy Sabnie z nieruchomości zamieszkałych.
Prowadzeniem i obsługą PSZOK zajmuje się firma: EkoTeam Sp. z o.o., Wierzbno 97, 07-111 Wierzbno.
- 1.
W Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych w zamian za uiszczoną przez właściciela nieruchomości, opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi, od właścicieli nieruchomości odbierane będą następujące frakcje odpadów komunalnych zebrane selektywnie:
- papier i tektura,
- tworzywa sztuczne i opakowania z tworzyw sztucznych,
- szkło i odpady opakowaniowe ze szkła,
- metal,
- opakowania wielomateriałowe,
- przeterminowane leki,
- zużyte baterie i akumulatory inne niż przemysłowe i samochodowe
- odzież i tekstylia,
- zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny kompletny,
- meble i inne odpady wielkogabarytowe (duże zabawki, koce, kołdry, dywany, wiadra, miski)
- zużyte opony do 20″
- chemikalia (farby, smary, kwasy, rozpuszczalniki),
- odpady budowlane i rozbiórkowe, stanowiące odpady komunalne powstające w wyniku wykonywanych przez właściciela nieruchomości we własnym zakresie robót budowlanych, na wykonanie których nie jest wymagane uzyskanie pozwolenia na budowę ani zgłoszenia do organu administracji architektoniczo- budowlanej,
(styropian, pianki, wełna, listwy plastikowe i metalowe, panele, tapety, części instalacji elektrycznych i hydraulicznych, armatura)
- odpady niekwalifikujące się do odpadów medycznych powstałych w gospodarstwie domowym w wyniku przyjmowania produktów leczniczych w formie iniekcji i prowadzenia monitoringu poziomu substancji we krwi, w szczególności igieł i strzykawek, w pojemnikach sztywnych odpornych na działanie wilgoci i mechanicznie odpornych na przekucie lub przesunięcie,
- odpady niebezpieczne (termometry rtęciowe, świetlówki)
- 2
Transport odpadów do punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych właściciele nieruchomości zapewniają i finansują we własnym zakresie.
- 3.
Do PSZOK-u przyjmowane są odpady powstałe w gospodarstwach domowych, po okazaniu dokumentu potwierdzającego tożsamość oraz dowodu uiszczenia opłaty za gospodarowanie odpadami.
- 4.
W PSZOK przyjmowane będą:
- odpady posegregowane w sposób umożliwiający ich selektywne odebranie,
- odpady budowlane i rozbiórkowe w postaci gruzu – wyłącznie w specjalnych workach BIG BAG lub kontenerach, przeznaczonych do gromadzenia gruzu,
- odpady wymagające opakowania i odpady płynne – wyłącznie w szczelnych, nieuszkodzonych (nieprzeciekających) pojemnikach, posiadających czytelną etykietę umożliwiającą ich identyfikację.
- 5.
W PSZOK-u nie będą przyjmowane następujące odpady:
- odpady zmieszane
- odpady zawierające azbest,
- materiały izolacyjne, takie jak: papa budowlana
- części samochodowe i szyby samochodowe,
- odpady z działalności rolniczej,
- odpady nieoznaczone, bez możliwości identyfikacji, dla których nie istnieje możliwość ustalenia składu chemicznego,
- szkło zbrojone i hartowane.
- 6.
W PSZOK odpady przyjmowane są przez pracownika obsługującego PSZOK według następującej procedury:
- zgłoszenie pracownikowi obsługującemu PSZOK rodzaju dostarczonych odpadów,
- sprawdzenie rodzaju dostarczonych odpadów,
- zarejestrowanie przyjętych odpadów w ewidencji z uwzględnieniem następujących danych: rodzaj odpadów, imię i nazwisko oraz adres osoby dostarczającej odpady, adres nieruchomości, z której pochodzą odpady, upoważnienie od właściciela nieruchomości dotyczące oddania w jego imieniu odpadów do PSZOK.
- 6.
Dostarczający odpady obowiązany jest do ich rozładunku we własnym zakresie w miejscu wskazanym przez pracownika obsługującego PSZOK i pod jego nadzorem.
Pracownik obsługujący PSZOK odmówi przyjęcia odpadów w następujących przypadkach:
- jeśli ilość i rodzaj odpadów dostarczonych do PSZOK wskazują, że odpady mogą pochodzić z działalności gospodarczej lub rolniczej,
- odmowy okazania dowodu osobistego lub podania danych, niezbędnych do identyfikacji osoby dostarczającej odpady i adresu nieruchomości, z której pochodzą odpady.
Wójt
/-/ Ireneusz Piotr Wyszyński