Najlepsze smaki Gminy Sabnie w wydaniu Seniorów

W ramach Projektu ”Bon dla Seniora” (umowa nr 75/2020) w dniu 14 września br. odbył się konkurs kulinarny dla Seniorów.  Seniorzy zgłaszali potrawy w ramach dwóch kategorii: danie główne i deser. Do konkursu przystąpiło 14 osób z takich miejscowości jak: Pieńki Suchodolskie, Hołowienki oraz  Suchodół.

Komisja konkursowa w składzie: Przewodnicząca – Teresa Nazarczuk, Ekspert kulinarny i promotorka dziedzictwa kulinarnego Mazowsza i Podlasia – Danuta Stpiczyńska, Wójt Gminy Sabnie – Ireneusz Piotr Wyszyński, Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Sabniach – Marzena Smolis oraz Barbara Tekieli koordynator Klubu Seniora „Cetynianki i Jaćwingowie”, dziennikarka kulinarna.

Jurorzy byli pod wrażeniem przygotowanych dań, ich wybornego smaku oraz sposobu prezentacji. Wśród 12 potraw w kategorii „danie główne” znalazły się pyszne zupy grzybowa i jesienna, tort z kaszy gryczanej , pierogi z soczewicy i mięsa,  pierogi zwane szlachcicami oraz  podlaskie kotlety z kaszy gryczanej i grzybów podane z surówkami oraz sosem z leśnych grzybów. Na uwagę zasługiwały też: kapusta kiszona na skórkach wieprzowych z kaszą jęczmienną, pieczonymi żeberkami i pajdą chleba oraz wytworny kurczak faszerowany, pasztet z cukinii i kulebiak z kapustą przygotowany według starej receptury. Jurorzy docenili też naleśniki Babci Lusi , najstarszej 86 letniej uczestniczki zmagań konkursowych, która podzieliła się też wspomnieniami z lat dzieciństwa.

Należy podkreślić wysoki poziom dań zgłoszonych w kategorii „deser”, takich jak: podlaskie bułeczki drożdżowe nadziewane owocami, sękacz jabłkowy, tarta ze śliwkami, strucla z makiem, macegigi czy rewelacyjna w smaku i prezentacji – tarta ze śliwkami. Jedyny mężczyzna uczestniczący w konkursie Pan Marek Romaniuk z Holowienek przygotował wspaniałe  desery – gruszki marynowane  w zalewie octowej na słodko oraz sałatkę z zielonych pomidorów swojego dziadka. Uraczył też wszystkich uczestników pokonkursowej biesiady  przepisami i zapowiedzią kolejnych dań takich jak bardzo ciekawie brzmiących takich jak bigos hołowieński.

Wójt Gminy Sabnie podkreślił znaczenie konkursu i jego nawiązanie do najlepszych tradycji kulinarnych Gminy, które poszłyby w zapomnienie gdyby nie wielka pasja Seniorów i próby odtworzenia dawnych przepisów przekazywanych z pokolenia na pokolenie. „Takie smaki są obce młodemu pokoleniu, dlatego warto przypominać je przy takich okazjach jak konkursy. Bezcenne są też opowieści towarzyszące opisom dań. Jestem pod wrażeniem dań konkursowych i przyznaję, że mam trudny orzech do zgryzienia by wybrać to najlepsze, bo wszystkie wyróżnia niespotykany dzisiaj smak, a uczestnicy konkursu włożyli w nie serce i dobrą rękę” – dodaje .

Zajmująca się od blisko 40 lat kulinariami Pani Danuta Stpiczyńska podkreśliła nie tylko bardzo wysoki poziom dań konkursowych, ale też jakość produktów zastosowanych do ich przygotowania. Ponadto dodała – „Koła Gospodyń Wiejskich słyną z pasji kulinarnych i dużych umiejętności , a także poszanowania tradycji i dziedzictwa kulinarnego. Dodatkową wartością konkursu były dania przygotowywane od lat na wsi, szanowane i cenione jak: chleb na zakwasie czy dania na bazie soczewicy, ziemniaków lub kasz. Warto dzielić się tym doświadczeniem i przekazywać najlepsze wartości młodemu pokoleniu”.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali od Wójta Gminy Sabnie vouchery o wartości 150 zł oraz nagrody pieniężne ufundowane przez Powiatowy Bank Spółdzielczy w Sokołowie Podlaskim , Oddział w Sabniach, KGW w Hołowienkach a także prezenty przekazane przez ALIOR BANK, Klub Seniora „Cetynianki i Jaćwingowie”, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, Mazowiecką Regionalną Organizację Turystyczną, Zamek w Liwie oraz Stowarzyszenie „Radomskie Centrum Przedsiębiorczości”.

Pani Teresa Nazarczuk zaprosiła trzy wyróżnione Osoby na lunch do Restauracji Zamkowej w Drohiczynie.  Bardzo dziękujemy wszystkim Sponsorom, a w szczególności Pani Dyrektor Banku Spółdzielczego w Sokołowie Podlaskim Oddział w Sabniach –  Ewie Nowotniak.

Niezwykła atmosfera biesiady pokonkursowej połączona z degustacja dań ściągnęła seniorów z innych miejscowości gminy Sabnie.

Szczególne podziękowania należą się pod adresem Pani Krystyny Hilaruk i Mirosławy Ryciak z KGW w Hołowienkach, które przygotowały świetlicę oraz piękną aranżację potraw konkursowych.

Dodaj komentarz

Skip to content