SUKCES KOŁA GOSPODYŃ WIEJSKICH W HOŁOWIENKACH

W dniu 6 września br. na Zamku w Liwie odbył się VII Międzynarodowy Turniej Smaków zorganizowany przez : Lokalną Organizację Turystyczną Wielki Gościniec Litewski, Sokołowski  Ośrodek Kultury oraz Zamek w Liwie . Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „EtnoPolska 2020”. Narodowe Centrum Kultury oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego udzieliło patronatu imprezie, która w roku 2016 została uznana za jeden z najlepszych produktów turystycznych Mazowsza.

Cieszący się dużym zainteresowaniem Turniej zgromadził ponad 60 wystawców z Mazowsza oraz Podlasia. Swoje stoiska  miały: Warszawskie Muzeum Sportu i Turystyki, Sokołowski Ośrodek Kultury, Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu oraz Miasto Węgrów, Gminy, Stowarzyszenia, Lokalne grupy działania, Koła gospodyń wiejskich, znane restauracje, podmioty prywatne oraz twórcy ludowi.

Dużym powodzeniem cieszyły się warsztaty serowe poprowadzone przez firmę SERMLEK z Jarnic, warsztaty zielarstwa i ziołolecznictwa poprowadzone przez Muzeum Rolnictwa oraz warsztaty tkactwa i robienia kwiatów z bibuły poprowadzone przez twórczynie ludową z Ruchnej (powiat węgrowski) – Małgorzatę Pepłowską.

Wśród wystawców nie zabrakło przedstawicieli Gminy Sabnie, która jest członkiem LOT Wielki Gościniec Litewski. Koło Gospodyń Wiejskich w Hołowienkach pod przewodnictwem Pani Krystyny Hilaruk przygotowało nie tylko znakomite stoisko ze smakołykami charakterystycznymi dla regionu, ale też foldery promocyjne Gminy Sabnie. Największym powodzeniem cieszyły się parowce z soczewicą, ciasteczka amoniaczki i sernik z wiejskiego sera.

Hołowienki starowały w dwóch kategoriach konkursowych. Do pierwszej (danie główne) zgłoszono zupę „zarzucajkę” serwowaną w Gminie Sabnie od wielu lat. W kategorii „gościniec z podróży” zgłoszono „Gościniec z podróży księżniczki Cetyni”. Zawartość „ gościńca” urzekła jurorów, którzy przyznali KGW w Holowienkach trzecią nagrodę i puchar Wojciecha Wielądko oraz 600 zł. Trudno się dziwić, bo w koszu znalazły się: nadbużańska kiełbasa jałowcowa sucha, polędwica dojrzewająca, syrop z kwiatu czarnego bzu,  miód wielokwiatowy z lokalnej pasieki, malizny na spirytusie, konfitura wiśniowa, dwie nalewki : malinowa i na lubczyku, woreczek z suszonymi ziołami zebranymi na ekologicznych łąkach chleb wiejski na zakwasie. Do kosza poza smakołykami wsadzono też folder Gminy Sabnie i mapę Szlaku Turystycznego Wielki Gościniec Litewski oraz Szlaku Unit ów Sokołowskich. Oba te Szlaki prowadzą bowiem przez Gminę Sabnie.

Konkurencja w obu kategoriach była bardzo duża/ 21 zgłoszeń w kategorii „Danie Główne” oraz 16 zgłoszeń w kategorii „Gościniec z Podróży”.

Gratulujemy sukcesu Kołu Gospodyń Wiejskich w Hołowienkach!

Dodaj komentarz

Skip to content