Spotkanie z Australią w szkole w Sabniach

O tym jak fascynujące może być odkrywanie nieznanych kontynentów połączone z ciekawą lekcją geografii i angielskiego przekonali się uczniowie i przedszkolaki w Gminie Sabnie w miniony poniedziałek.

Znana podróżniczka, blogerka i autorka dwóch książek (w tym jednej o Indiach, gdzie od kilku lat pracuje jako wolontariuszka w jednej ze szkół i sierocińców w Tiruvannamalai, w południowo-wschodnich Indiach, w regionie Tamil Nadu) – Agata Włodek w czasie swojej prezentacji pokazała, że podróże do innych krajów nie tylko kształcą, ale też inspirują do pogłębiania wiedzy na temat historii, kultury, zwyczajów innych narodów oraz pomagają w doskonaleniu języków obcych. Dzieci poznały historię najstarszych mieszkańców kontynentu – Aborygenów oraz miejsca i osoby związane z Polską.

Zainteresowanie Australią było ogromne, tym bardziej, że poza prezentacją slajdów Pani Agata pokazała najmłodszym wiele ciekawych książek z roślinami, ptakami, zwierzętami. Wyjaśniła, które z nich przywieziono z Azji, a które przywędrowały z Europy czy z Afryki i dlaczego wielbłądy, których jest ponad 500 tysięcy są dzikie i groźne dla Australijczyków, bo niszczą busz, zbiorniki zmagazynowanej wody i uprawy. Rozmawiano o najpopularniejszych sportach australijskich, do których należą tenis, rugby, golf, krykiet i surfowanie. Ten ostatni sport jest uprawiany od najmłodszych lat i pomimo zagrożenia rekinów, nadal cieszy się ogromnym powodzeniem. Opowiedziała tez o Świętej Górze Aborygenów Uluru oraz najwyższym (143 m) drzewie na świecie eukaliptusie królewskim, które rosło w Australii.

Dzieci poznały najważniejsze miasta kontynentu: Sydney, Melbourne i stolicę Canberrę, która została wybudowana na pustkowiu. Zaprezentowano także walutę australijską, monety oraz banknoty, które są plastikowe. Uczestników prezentacji zachwyciły oryginalny, ozdobiony przez artystę Aborygena bumerang wykonany z drzewa żelaznego, a służący do polowania oraz znaki drogowe spotykane na drogach australijskich, zwłaszcza te uprzedzające o pojawieniu się kangurów.

W prezentacji dla najstarszych uczniów uczestniczył też Pan Wójt Ireneusz Piotr Wyszyński, który widzi potrzebę kontynuacji tego rodzaju spotkań.

Starsi uczniowie byli doskonale przygotowani do prelekcji. Zdarzało się, że zadawano szczegółowe zapytania dotyczące życia i zwyczajów Australijczyków.

Na zakończenie prelekcji autorka książki „Brunetka w Australii. Podróże marzeń”, przekazała swoją książkę z dedykacją na ręce Pani Dyrektor Anny Siemieniuk do szkolnej biblioteki.

Barbara Tekieli

Dodaj komentarz

Skip to content