Spotkanie z podróżnikiem, degustacje wędlin tradycyjnych i dobra zabawa

Koło Gospodyń Wiejskich w Hołowienkach zorganizowało kolejne spotkanie edukacyjne dla Seniorów. Tym razem gościem specjalnym była znana podróżniczka dr Elżbieta Wnuk-Lisowska z Krakowa, która wspólnie z mężem Andrzejem od ponad 40 lat podróżuje po świecie i relacjonuje swoje podróże w programach radiowych i telewizyjnych. Podróżniczka jest członkiem elitarnego The Explorers Club, amerykańskiego klubu powstałego pod koniec XIX wieku, który liczy blisko 2 tysiące członków z całego świata, w tym dwudziestu Polaków.

 

Wykład zgromadził ponad 30 osób z Gminy Sabnie oraz sąsiadujących z nią miejscowości. Niezwykła prezentacja urozmaicona wieloma zdjęciami, a także filmami nakręconymi w czasie podróży wprowadziła słuchaczy w światy rytuałów i zwyczajów związanych ze znanymi świętami oraz pochówkiem. Była to prawdziwa podróż od kraju kwitnących wiśni Japonii, przez kraje Azji Południowo-Wschodniej aż do Europy.  Prezentacja bardzo się podobała, tym bardziej, że dotyczyła wielu nam nieznanych kultur, a niektóre zwyczaje , jak pochówek w Indiach, były dla wielu szokujące.

Projekt został zrealizowany w ramach Bonów Edukacyjnych dla Seniora REALIZOWANYCH PRZEZ Z FUNDUSZY SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO przez Stowarzyszenie Radomskie Centrum Przedsiębiorczości.

Uczestnicy spotkania mieli też okazję degustować pyszne wędliny, sery i ryby wędzone w nowej wędzarni, przygotowane przez Panie z KGW w Hołowienakch na czele z przewodniczącą Krystyną Hilaruk. Warsztaty kulinarne przygotowania tych niezwykłych smakołyków odbyły się pod okiem eksperta Pani Danuty Stpiczyńskiej. Wędzarnia elektryczna z generatorem dymu oraz warsztaty zostały sfinansowane w ramach projektu „Wspieranie rozwoju gospodyń aktywnych społecznie”, na który KGW otrzymało 5 tysięcy złotych.

Dodatkową atrakcją były urodziny jednego z najstarszych członków KGW Zdzisława, który w tym dniu kończył 79 lat. Pani Bogusia Małkińska przygotowała wiersz dla Jubilata, a znany artysta Witold , nauczyciel w jednej ze szkół z Kosowa Lackiego, zagrał kilka swoich kompozycji do tańca. Artysta zaśpiewał też wybrane  wiersze dr Piotra Siemieniuka z najnowszego tomiku, którego prezentacja jest planowana w Hołowienkach w dniu 5 grudnia o godz. 16.00.

 

Dodaj komentarz

Skip to content