”Podróż do Chin” przedszkolaków z Zembrowa

Od kilku lat dzieciom z Przedszkola w Zembrowie przybliżane jest wiedza o życiu ludzi z różnych kontynentów. Opowiada się im o obcych dla nich kulturach. Przedszkolami uczone są podstawowych kroków tańców, poznają potrawy z danego kraju, śpiewają piosenki, poznają święta ludowe oraz ciekawostki przyrodnicze. Dzieci w tan sposób same odkrywają podobieństwa i różnice kulturowe. Dzięki takim zajęciom kształtuje się u nich postawa szacunku i zrozumienia dla innych kultur.

Dnia 29.10.2013r. odbyliśmy kolejną podróż do kraju w Azji – Chiny. Dzieci ubrane w stroje w scenerii i muzyce rodem z Chin bawiły się pod hasłem „Pod wspólnym niebem”. Chiny to ogromny kraj w którym mieszka 1,3 miliarda ludzi. Umiemy się przywitać w tym języku. Znamy zwierzęta tam zamieszkujące, posługujemy się dość sprawnie pałeczkami. Odróżniamy Chińczyków po stroju, kolorze skóry spośród innych mieszkańców świata. Wiemy, że tam wynaleziono papier, latawiec, taczkę i kompas. Tańczyliśmy z pałeczkami do utworu „ Dziadek do orzechów”- Herbata(taniec chiński). Dziewczynki popisywały się w tańcu z wachlarzami do tradycyjnej muzyki ludowej. Wspólnie odtańczyliśmy „ Taniec smoka”. Wiemy, że Chińczycy piszą pędzelkami, śpią na matach, a ich narodowym napojem jest herbata. Prowadzą bardzo zdrowy tryb życia. Wstają  wcześnie rano, bo wierzą, że o wschodzie słońca powietrze jest przepełnione witalną energię zwaną „chi”. Dzień rozpoczynają od ćwiczeń sportowych. Na ulicach częstym widokiem są rowery, a nie samochody.

Wysłuchaliśmy bajki „ O biedaku, garstce ryżu i wdzięczności”. Dzieci wiedzą, że skąpstwo nie popłaca i trzeba się zawsze dzielić z biednymi.

Na koniec zajęć zbudowaliśmy bardzo długi „ chiński mur” z klocków. Nie odbyło się oczywiście bez potrawy z tamtych stron świata. Mamusie przygotowały nam pyszny ryż z sosem chińskim, kurczakiem i warzywami egzotycznymi. Zaprosiliśmy na degustację kolegów z „zerówki”.

Alina Goworek

Dodaj komentarz

Skip to content